Hey Számbody! Te számolod a napokat karácsonyig? · #blogozzukki

Pedig jobb lenne, ha számolnád, és nem hagynád a dolgot a franciákra, mert abból könnyen baj lehet. A végén még rosszkor érkezik a Jézuskád! 🤣

Aki kicsit is beszél franciául, az mindenképp olvasson tovább, mert végre magyarázatot kap a francia számok viccesen bonyolult voltára! Aki meg nem, az is olvasson tovább, mert tutira jól fog szórakozni (és az életben nem akar majd franciául tanulni)!

#blogozzukki, érdemes!

69-ig nagyjából minden kerek, induljunk el innen!

A hetven franciául 60+10, soixante-dix. Ezen még túlteszem magam. Nyolcvannál kell még egy kávé: 4*20. Kilencvennél xanax kell: 4*20+10. A 97-et meg már rezignáltan fogadom: 4*20+10+7! 

Miért is kell ezt ennyire megbonyolítani?! 😱 

Mert a francia nyelv három számrendszert használ. Nem semmi!

Az első a tízes: numération décimale. Ezzel eljutunk 60-ig. Kávé!

A második a húszas, numération vicésimale. Tehát 80 = 4*20. Jöhet a xanax!

A harmadik e kettő keveréke: numération vicésimale et décimale. Ebből a katyvaszból született a hetven (60+10) és a kilencven (4*20+10). Mert a hatvan az nem ám szimplán hatvan, hanem voltaképpen 3*20! Nem hiszed?

Valószínű, hogy a gallok húszas számrendszerben számoltak, gondolom a lábujjaikat is használták a számoláshoz. 🤣 Erről régi gall szövegek árulkodnak, melyekben 60 helyett 3*20-at (trois-vingts), 70 helyett pedig 3*20+10-et (trois-vingts-dix) találunk. Jézusmária! Most megőrülsz, de még olyanjuk is volt, hogy 7*20 (sept-vingts), azaz 140!

Húszas rendszerű lábujjelméletünket látszik alátámasztani az Hôpital National des Quinze-Vingts, azaz a “Quinze-Vingts” (15-20) kórház furcsa elnevezése. A párizsi szemészeti klinikát a 13. században alapították, és eredetileg vakok intézete volt, mely 15-ször 20, összesen 300 vak ember és segítőik elhelyezését biztosította. Maison des aveugles de Paris.

Nyugi, nem csak te érzed úgy, hogy ez agyrém! A belgák és a svájciak is pont így gondolják, és a jóval egyszerűbb decimális alakokat használják a 70-re és a 90-re (septante, nonante). Három svájci kanton meg még arra is rájött, hogy huitante (80)!

Azért a franciák között is találunk gyakorlatiasabbakat! Az idő pénz, le temps, c’est de l’argent, a pénzügyekben nincs idő ennyit küzdeni! Ezért a francia tőzsde nyelvezete az egyszerűbb és gyorsabban kimondható belga-svájci szóhasználatot követi: a brókerek septante-tal meg nonante-tal számolnak! Huhhh… megnyugodtam, van remény!

A teljesség kedvéért hozzáteszem, hogy nem a gallok voltak az egyetlenek! A maják és az inkák is húszas számrendszerben számoltak, a maiak közül pedig megemlíthetjük a baszkokat, az albánokat, a dánokat és az eszkimókat, ugyanis ezekben a nyelvekben is rálelhetünk a húszas számrendszer nyomaira. Végülis rájövök, hogy én még ezt is imádom a franciában!

Hisz tudod: #nevelemtanulj! De ha te mégis velem szeretnél tanulni, akkor várlak szeretettel! Ma este pedig várjuk az angyalt!🎄❤️

🇫🇷 Bien à vous et à la prochaine!