A fül hallotta, a szem látta. A guillotine-t pedig nem Guillotin találta fel! · #blogozzukki! 👀
Mindig azt hittem, hogy a guillotine-t egy francia orvos, bizonyos Joseph Ignace Guillotin találta fel, és a francia forradalom hirhedt kivégzőeszközét – magyar nevén a nyaktilót – róla nevezték el. Hát… éppenséggel róla nevezték el, de nem ő találta fel! Akkor ezt most #blogozzukki!
Azt az embert ugyanis, aki a guillotine-t feltalálta – a valóságban csak tökéletesítette – Antoine Louis-nak hívták. A királyi udvar orvosa volt a később szintén guillotine-nal lefejezett XVI. Lajos szolgálatában. Kezdetleges, ezáltal (jézusom! 😱) tökéletlenül működő nyaktilók ugyanis már a középkorban is működtek Európa-szerte! Louis doktor ezekhez annyit tett hozzá, hogy rájött: ha a pengét nem vízszintesen, hanem egy bizonyos szögben megdöntve (lame oblique) építik be a szerkezetbe, akkor hatékonyabban vágja majd a fejeket.
Amúgy a dolog oly nagy népszerűségnek örvendett a 18. századi francia nép körében, hogy a játékkészítők játékguillotine-okat kínáltak a gyerekeknek (rosszul viselkedő babák, lázadó egerek és ellenzéki békák fejének kíméletes, ámde hatékony lemetszésére), a vásárokban pedig konyhai guillotine-t árultak zöldségszeleteléshez. Egy kis otthoni borzongás…
Szóval a forradalom guillotine-ját Antoine Louis tervezte, a prototípust pedig (kapaszkodjatok meg!) egy német csembalókészítő építette meg. Huu, ez durva… finom léleknek képzelnék egy hangszerkészítőt!
Azt tudjátok, mi volt a guillotine elterjedésének igazi jelentősége?
Az, hogy a francia forradalom vívmánya mindenki számára azonos elbánást vezetett be! Égalité! Egyenlőség a halálban is!
Korábban ugyanis a nemeseket bárddal fejezték le (décapiter à la hache), ezzel kegyes, gyors halált biztosítva számukra, a pénzhamisítókat forró vízbe dobták (bouillir), a tolvajokat kerékbe törték (rouer). A halálraítéltek többségét pedig felakasztották (pendre). A guillotine feltalálása egyenlőséget hirdetett a kivégzések terén is: innentől ez vált az egyetlen kivégzési módszerré. A nyaktiló gyors és fájdalommentes halált hozott minden kivégzettnek, társadalmi rangtól függetlenül.
La Révolution a instauré un système de mise à mort pour tout le monde. L’invention de la guillotine mettait tout le monde à égalité.
Akkor ki volt M. Guillotin?
Szintén orvos, a Nemzeti Konvent (Convention) tagja. Ő szavaztatta meg a nemzetgyűléssel, hogy a guillotine-t alkalmazzák valamennyi halálraítélt esetében, ezzel a halálban is megvalósítva az egyenlőség forradalmi eszményét. (À propos, rengetegen írják n-nel azt, hogy „egyelőre”. Pedig az „egyenlőre” az almaguillotine jelszava: „az almát két egyenlő részre vágom”. 😆)
Guillotin doktor azzal érvelt, hogy a halálraítélt nem érez majd mást, csak némi „fuvallatot” a nyakánál (sentir un petit souffle sur le cou). A kivégzett azonban nem csak érezte a lezuhanó penge által keltett légáramlatot, de… látta is, ahogy saját feje lehull. Az érzékelés persze nem tartott soká, 1-2 másodpercig csupán, ez azonban hátborzongatóan hosszú lehetett: ennyi idő ugyanis elég ahhoz, hogy a szem lássa a fej zuhanását (esetleg a kosarat belülről?), az ingerület pedig eljusson az agyba. Vagyis a látvány tudatosult. Az agyi aktivitás nagyjából 2-4 mp után állt le!
Soha korábban nem hallottam róla, hogy a guillotine-t még a XX. században is használták. Hitler rendeletére az 1930-as években közel 20 ezer embert – Hitler politikai ellenfeleit, ellenállókat – végeztek ki ily módon a Harmadik Birodalom Németországában. Franciaország utoljára 1977-ben (!), kevesebb mint 50 éve alkalmazta a guillotine-t a halálbüntetés végrehajtásának eszközeként.
Persze #nevelemtanulj! De ha te mégis velem szeretnél tanulni, akkor várlak szeretettel!
🇫🇷 Bien à vous et à la prochaine!
Az illusztrációt hálásan köszönöm Thébesz Gábor grafikusművésznek!